Neradni dani u Republici Srpskoj biće četvrtak i petak, 1, 2. maj, kao i petak, 9. maj, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.
U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, 1. i 2. maj su neradni dani povodom Međunarodnog praznika rada, a 9. maj povodom obilježavanja republičkog praznika Dana pobjede nad fašizmom.
Iz Ministarstva navode da u dane praznika neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
Načelnik opštine, odnosno gradonačelnik, odrediće koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinice lokalne samouprave dužni da rade i u dane praznika Republike i u kom obimu radi zadovoljenja potreba građana.
BANjALUKA - Radnicima "Željeznica RS" plata za prošli mjesec još nije isplaćena iako su im uprava preduzeća i nadležni resor u Vladi Srpske garantovali da će sve isplate biti polovinom mjeseca.
Predstavnici sindikata "Željeznica", njih šest, su prethodno u martu najavili štrajk od početka aprila, ali su od toga odustali jer su, između ostalog, dobili uvjerenje od uprave i resornog ministra saobraćaja i veza RS Nedeljka Čubrilovića da će im plata za prethodni mjesec biti isplaćena 15. aprila. Taj rok je prošao, ali martovske plate još nema. Predstavnici sindikata navode da jednom zasvagda treba da prestane njihovo iscrpljivanje.
- Direktor preduzeća danas nas je pozvao na sastanak. Ne znamo šta je tema. Vjerujem da ćemo razgovarati i o isplati plata i nadamo se da će ona biti isplaćena do kraja mjeseca. Situacija je teška. Nismo platu dobili ni pred Vaskrs, a, evo, ide nam i Međunarodni praznik rada - kazao je "Glasu" predsjednik Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti "Željeznica RS" Borislav Dejanović.
Naveo je i da je više nego izvjesno da će morati preduzeti mjere kako bi dobili ono što im po zakonu pripada.
- Moramo da krenemo sa nečim. Ako ne bude plate danas i sutra, krenućemo sa tužbama uprave preduzeća. Ne znamo šta bismo drugo. Svi živimo od te plate, tako da je suvišno bilo šta i komentarisati dalje. Turbulentnih perioda na "Željeznicama" je uvijek bilo i biće, ali plata radnicima mora biti isplaćivana - poručio je Dejanović.
Navodi i da su uputili novi poziv za sastanak ministru Čubriloviću, ali i poručuje da su prethodno zatražili sastanak sa premijerom Srpske Radovanom Viškovićem.
- Želimo da im iznesemo realnu problematiku ovog javnog preduzeća, koje zapošljava skoro 1.800 radnika. Hoćemo da nam kažu da li im "Željeznice" trebaju ili ne. Šta, u stvari, Vlada misli sa ovim preduzećem? To nam je jedina adresa za odgovore na sva naša pitanja. Iz uprave su nam rekli da nemaju para - kazao je Dejanović.
Na naše pozive nije odgovarao ni direktor "Željeznica RS" Slađan Jović, ali ni ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović. Radnici "Željeznica" posebno su razočarani činjenicom da je uprava preduzeća obnovila vozni park, ali i renovirala upravnu zgradu u Doboju, u šta su utrošena znatna novčana sredstva. Pitaju se kako ima para za nove automobile i šminkanje zgrade, a nema za plate zaposlenima.
ŽRS su se od 2017. godine nalazi u procesu restrukturiranja koje se finansiralo kreditom Svjetske banke od 100 miliona KM, a koje je završeno krajem prošle godine. To restrukturiranje sprovedeno je kroz tri komponente i to finansijsko, restrukturiranje radne snage i organizaciono restrukturiranje.
Gubitak
"Željeznice RS" godinama posluju sa gubitkom, a prošle godine minus na završnom računu iznosio je oko 34,28 miliona maraka. Akumulirani gubitak ovog javnog preduzeća na kraju prošle godine dostigao je iznos od skoro 312 miliona maraka.
Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80. godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Јasenovac biće obilježen danas u Donjoj Gradini.
Obilježavanje će početi polaganjem vijenaca na grobnom polju “Topole“, zatim će biti služen parastos i pomen, a potom se očekuje i obraćanje zvaničnika.
Obilježavanju će prisustvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Očekuje se prisustvo velikog broja ljudi.
Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Јasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.
Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora, zaključila je da su Hrvati u Јasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 ljudi. Među njima 500 hiljada Srba, 40 hiljada Roma, 33 hiljade Јevreja, 127 hiljada antifašista i 20 000 djece.
Povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH-a, danas je u Republici Srpskoj Dan žalosti.
Prenos možete pratiti uživo na RTRS-u od 11.30 časova.
BANjALUKA – U Republici Srpskoj danas je Dan žalosti.
Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.
U Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice biće služen parastos za žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac.
Vlada je pozvala sve republičke organe i organizacije, organe jedinica lokalne samouprave, javna preduzeća, ustanove i druge organizacije, da istaknu zastave na pola koplja, te da se kulturne i sportske manifestacije, kao i televizijski i radijski sadržaj prilagode Danu žalosti.
Ove godine navršava se 80 godina od proboja posljednje grupe jasenovačkih logoraša i zatvaranja zloglasnog Koncentracionog logora Jasenovac.
Proboj posljednje grupe logoraša izvršen je 22. aprila 1945. godine s ciljem da se cijelom svijetu ispriča strašna istina o zvjerstvima koja su vršena u sistemu Koncentracionog logora Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Koncentracioni logor Jasenovac osnovan je avgusta 1941. godine i činilo ga je pet logora.
Selo Donja Gradina priključeno je sistemu logora. Skelom preko rijeke Save ustaše su prevozile logoraše na likvidaciju u Donju Gradinu.
O tome danas svjedoče masovne grobnice u Donjoj Gradini - 105 grobnih polja.
Sindikalna potrošačka korpa za mart ove godine iznosi 2.700 maraka, dok je prosječna neto plata isplaćena u ovom mjesecu bila 1.476 KM.
U odnosu na prethodni mjesec, plata je porasla za jednu, a korpa za 8 KM.
Iz Saveza sindikata Srpske saopštili su da potrošačku korpu prosječna neto plata pokriva sa 55 odsto.
– Porodice u Srpskoj u martu su najviše novca trošile na prehranu – 1.237 KM. Za stanovanje i komunalne usluge bilo je potrebno izdvojiti 664, a za prevoz 226 KM. Nabavka odjeće i obuće koštala je 212 KM, dok je za tekuće održavanje domaćinstva u martu bilo potrebno izdvojiti 156 KM – navodi se u saopštenju.
Najveća prosječna plata u Republici Srpskoj u martu ove godine isplaćena je u oblasti finansijskih djelatnosti i djelatnosti osiguranja i iznosi 2.078 KM.
– Najnižu prosječnu isplaćenu platu dobili su radnici zaposleni u oblasti poslovanja nekretninama – 1.179 KM. Niske prosječne plate u martu 2025. godine primili su radnici zaposleni u građevinarstvu, 1.180 KM, djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 1.206 KM, te u prerađivačkoj industriji u iznosu od 1.277 KM – ističu u Savezu sindikata Srpske.