Ugroženi Google nalog može da omogući hakerima pristup širokom rasponu podataka, ali postoje stvari koje možete da uradite da se zaštitite.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Postoji nekoliko znakova da je vaš Google nalog možda hakovan. Možda ćete otkriti da vaša lozinka više ne funkcioniše. Možda ćete dobiti bezbednosno upozorenje od Google-a da je novi uređaj prijavljen na vaš nalog. Ili o drugom ponašanju koje smatra neobičnim ili sumnjivim. Drugi znakovi upozorenja uključuju dojavu prijatelja ili porodice koji možda primaju čudne poruke navodno od vas.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Možda ćete primetiti čudnu aktivnost u Google proizvodima koje koristite: e-poruke koje nedostaju ili su izbrisane, ili poslate e-poruke koje niste vi napisali, piše forbes.n1info.hr, a prenosi Poslovni.hr.
Ako imate YouTube kanal, možda ćete videti video snimke koje niste ubacili ili neovlašćene promene na vašem profilu. Google disk može da prikazuje aktivnost koja nema nikakve veze s vama. Vaše slike se dele bez dozvole, a korisnici Bloggera mogu da vide objave koje oni nisu napisali. Možete primetiti bilo koji od ovih događaja sami ili vas mogu obavestiti zbunjeni kontakti.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Možda je najalarmantniji znak da je vaš Google nalog hakovan otkrivanje neovlašćenih finansijskih transakcija.
Možda ćete otkriti da su nepoznate kupovine izvršene pomoću Google Pay ili da su dodati novi načini plaćanja, kao što su bankovni računi, kreditne kartice, debitne kartice ili poklon kartice. Ista stvar se može dogoditi s Google Play-om.
Google šalje bezbednosna upozorenja kada veruje da je otkrio sumnjivo ponašanje s Google naloga. Biće poslati na vaš telefon ili adresu e-pošte za oporavak.
Kao što smo videli, hakovani Google nalog može da prouzrokuje ozbiljnu štetu, posebno ako hakeri mogu da dobiju pristup finansijskim podacima. To znači da ćete morati brzo da reagujete.
Vaš prvi korak bi trebalo da bude da se prijavite na svoj nalog ako možete, odaberete Security, a potom pregledajte bezbednosne događaje kako biste proverili da li ste zaista bili hakovani.
Trebalo bi da uključite verifikaciju u dva koraka kako biste bili sigurni da hakeri neće jednostavno da se vrate.
Proverite i izbrišite zlonamerni softver i proverite druge aplikacije i usluge da vidite da li su i one hakovane.
Bilo bi dobro da kontaktirate svoju banku ili druge finansijske službe i obavestite ih šta se dogodilo.
Takođe je važno da obavestite sve svoje kontakte, u slučaju da hakeri i njih pokušaju da napadnu.
(B92)