Јoš nema dogovora o iznosu najniže plate za sljedeću godinu. Sindikalci i poslodavci i dalje na početnim pozicijama - jedni traže povećanje na 1.050 KM, drugi tvrde da osnova za povećanje nema. Ponovo će, po svemu sudeći, odluku morati da donese Vlada. Premijer Radovan Višković ranije je najavio da bi to moglo biti polovinom januara naredne godine.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Konsultacije o budžetu za narednu godinu i Programu ekonomskih reformi, predstavnici Sindikata iskoristili su da sa premijerom razgovaraju o povećanju minimalca, povećanju plata budžetskim korisnicima, ali i donošenju novog sistema plata, kojim bi najniža plata bila određivana na osnovu stručne spreme za svako radno mjesto. Tako bi, kažu, došlo do povlačenja novca iz sive zone, što bi radnicima u realnom sektoru donijelo veće plate, a socijalnim fondovima više prihoda.
Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić kaže da većina radnika u realnom sektoru vidi spas u najnižoj plati i da zato predlažu novi sistem plata.
Najnižu platu u Republici Srpskoj treba da prima samo oko 11.000 radnika. Nažalost, ovu platu prima više od trećine i to jeste problem - kaže Mišićeva.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
I dok iz Sindikata najavljuju da bi novi sistem plata trebalo da bude definisan kroz izmjene Zakona o radu, iz Unije poslodavaca kažu da su administrativni pritisci na rast plata i vrednovanje rada u privredi neprihvatljivi. Neprihvatljivo je, kažu, i povećanje minimalca.
- Prije nekoliko dana imali smo podatke da je smanjenje zaposlenosti u prerađivačkoj industriji za 3.000 radnih mjesta. Zatim, imamo zahtjeve za smanjenje cijene inostranim kupcima. Uvažavajući sve te negativne makroekonomske parametre, smatramo da ne bi trebalo da raste minimalna plata - kaže predsjednik Unije poslodavaca Zoran Škrebić.
Dodatni problem u planiranju proizvodnje za narednu godinu poslodavcima, kažu, predstavlja i to što još ne znaju koliko će plaćati električnu energiju. Premijer Srpske prije nekoliko dana rekao je da će Vlada odluku o iznosu minimalca, ako ranije ne bude postignut dogovor Sindikata i poslodavaca, donijeti početkom naredne godine.
- Sve što oni dogovore, Vlada Republike Srpske će prihvatiti i bjanko potpisati. Nisu se nikada dogovorili, ne vjerujem da će ni sada. Vlada će vjerovatno doći u situaciju da krajem ili polovinom januara naredne godine donese odluku o iznosi najniže plate u Republici Srpskoj - rekao je Višković.
Višković nije želio da govori o konkretnom iznosu, ali iz Vlade je danas saopšteno da će i dalje uvažavati stavove socijalnih partnera, uzimajući u obzir i položaj radnika i opštu ekonomsko-socijalnu situaciju. Iako je jasno da će dogovor teško biti postignut, nastavak dijaloga najavljuju sve tri strane.
(RTRS)