Mobilni telefoni (Foto: EPA/MADE NAGI) -
Foto: EPA/MADE NAGI

Vlada Češke podnijela je nacrt zakona o zabrani upotrebe mobilnih telefona u školama od septembra 2027. godine, izjavio je premijer Andrej Babiš.

Zabrana bi se odnosila na upotrebu telefona u učionicama, kao i tokom pauza, sa izuzecima, na primjer iz zdravstvenih razloga ili ako škole to dozvoljavaju u obrazovne svrhe.


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


- Škole neće moći da dozvole učenicima da prave pauzu sa svojim mobilnim telefonima mimo ovih razloga - navodi se u nacrtu zakona.


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Potez je uslijedio nakon sličnih mjera koje su druge vlade preduzele radi ograničavanje korištenja društvenih mreža ili mobilnih telefona među djecom.

Babiš je rekao da Vlada razmatra i zabranu djeci da koriste društvene mreže, po uzoru na Francusku i druge zemlje koji zauzimaju oštrije stavove zbog uočenih negativnih efekata na djecu.


TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Poljska je ovog mjeseca pratila zemlje poput Holandije, Јužne Koreje ili Italije u zabrani pametnih telefona u školama.

(RTRS)