Koliko novca je zaradila Lana Pudar osvajanjem bronzane medalje

Najbolja plivačica BiH Lana Pudar osvojila je treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima koje se održava u katarskoj Dohi, a osim broznane medalje inkasirala je i određenu sumu novca.

Lana Pudar je osvojila bronzu s vremenom 2:07.92. Zlato je otišlo u ruke Laure Stivens s vremenom 2:07:35, dok je srebro osvojila Dankinja Helena Rozendah Bah s vremenom 2:07:44.

Kako piše Sportskeeda.com, Svjetsko prvenstvo u vodenim sportovima u Dohi imalo je ukupan nagradni fond od preko 5,2 miliona evra računajući sve sportiste i discipline.

Od toga, za plivanje je izdvojeno oko 2,5 miliona evra, a svaki osvajač zlatne, srebrne i bronzane medalje je dobio 18.600 evra, 13.400, odnosno 9.300 evra koliko je Lani pripalo za treće mjesto, što svakako pokazuje da je ovo vrlo skup i relativno slabo plaćen sport.

Pudar je u istoj ovoj disciplini osvojila titulu evropske seniorske prvakinje u Rimu 2022. godine, a sada je na Svjetskom prvenstvu dodala još jedan veliki rezultat.

Na Svjetskom prvenstvu u Fukuoki 2023. godine osvojila je četvrto mjesto na 200 metara delfin, a kako je ponovo bila druga najmlađa učesnica finala, jasno je da njeno vrijeme tek dolazi.

Mostarka, koja je nedavno napunila 18 godina, u svom vlasništvu ima čak 20 medalja sa najvećih takmičenja.

(GS)

Srbija preko Španije "cilja" baraž SP

Muška rukometna reprezentacije Srbije u baražu za Svjetsko prvenstvo 2025. godine igraće protiv Španije, odlučeno je danas žrijebom u Kelnu.

Prvi meč igraće se 8. ili 9. maja u Španiji, dok je revanš tri dana kasnije u Srbiji.

Šampionat svijeta održaće se u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj od 14. januara do 2. februara naredne godine.

(Tanjug, GS)

Repriza finala: Danska preko Njemačke do okršaja sa Francuzima

Rukometaši Danske plasirali su se u finale Evropskog šampionata u Njemačkoj.

Na putu do meča za trofej nadigrali su upravo domaćina u Kelnu (29:26).

Rival Dancima biće Francuska, koja je ranije poslije produžetaka eliminisala Švedsku (34:30) poslije ogromne drame.

Biće to repriza finala Svjetskog prvenstva od prošle godine, kada je skandinavski tim odnio pobjedu.

Najzaslužniji za trijumf Danske nad Njemačkom bili su Hansen i Jakobsen, koji su postigli po pet golova, odnosno Hald i Gidsel koji su dodali po četiri.

Na drugoj strani, najefikasniji je bio Uskins sa pet golova, dok je četiri postigao Knor, prenosi B92.

Finale je na programu u nedjelju od 17.45.

(GS)

Vaterpolisti Španije prvaci Evrope, Hrvatska u šoku

ZAGREB - Vaterpolo reprezentacija Španije novi je prvak Evrope, pošto je u finalu Evropskog prvenstva sinoć u Zagrebu savladala Hrvatsku rezultatom 11:10.

Junak Španaca je Alvaro Granados, koji je u posljednjem minutu golom donio pobjedu svom timu i plasman na Olimpijske igre.

Ovo je prvo zlato za vaterpoliste Španije.

Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Italije, nakon što je pobijedila Mađarsku sa 12:7.

Vaterpolisti Srbije savladali su ekipu Rumunije sa 18:7 i na taj način došli do sedmog mjesta na Evropskom prvenstvu.

Najefikasniji u ekipi Srbije bili su Dušan Mandić i Đorđe Lazić, sa po četiri postignuta gola.

(GS)

Rukometaši Srbije poraženi od Crne Gore

BIJELjINA - Rukometaši Srbije završili su svoje takmičenje na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu u rukometu, pošto su u meču trećeg kola grupne faze takmičenja poraženi od Crne Gore rezultatom 29:30.

Izabranici Tonija Đerone su u ovaj meč ušli kao favoriti, a Orlovima je bila potrebna pobjeda kako bi produžili san o plasmanu u drugu fazu. Ipak, Crna Gora je od samog starta meča krenula silovito.

Lazar Kukić bio je najefikasniji igrač Srbije sa sedam i Nemanja Ilić sa pet golova, dok su Crnu Goru predvodili fenomenalni Branko Vujović sa 11, dok su Nemanja Grbović i Miloš Vujović postigli po sedam.

Sistem takmičenja na šampionatu Evrope sačinjen je iz tri faze - premilinarne, glavne i završne.

Po dve prvoplasirane selekcije u preliminarnoj rundi iz grupa A, B i C plasiraće se u glavnu rundu i biće smještene u Prvu grupu, dok će timovi iz D, E i F grupa sačiniti Drugu grupu glavne runde.

Kasnije će po dvije najbolje selekcije činiti polufinalne parove, dok će trećeplasirane selekcije odmjeriti snage za peto mjesto na turniru.